Szukasz sklepu sklepu internetowego, gdzie możesz znaleźć solidne i tanie drewniane meble ogrodowe . Rekomendujemy Gama-Vistę, które w swojej ofercie posiada między innymi płoty drewniane , stoły ogrodowe, piaskownice, huśtawki, altany ogrodowe, donice , drewniane domki dla dzieci i wiele innych.
Ogrody na wiki.
Kategorie: Wszystkie | Mostki drewniane
RSS
środa, 06 kwietnia 2011
Hamak na wakacje

Już od kilku sezonów panuje moda na hamaki ogrodowe, ustawiane, jak tylko pogoda na to pozwala, w ogrodach, na tarasach i działkach rekreacyjnych. Zabieramy je także na wakacje, gdy wyjeżdżamy z dziećmi czy sami. Oczywiście, na urlop możemy wziąć tylko sam hamak bez podstawy, która pozwala na jego rozciągnięcie, stanowiąc z nim całość. Ten rodzaj rozciągamy zwykle między drzewami, wystarczy do tego sama siatka. W ogrodzie natomiast możemy rozstawiać hamak  drewniany, bardzo eleganckie, a jednocześnie wystarczająco lekkie, by można je było przestawić w dowolne miejsce. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy schronić się przed słońcem, lub odwrotnie, zamierzamy się opalać. Są one idealne, by w ciszy przyrody odpocząć od codzienności, oddając się tak zwanemu nicnierobieniu. Większość z nas uwielbia relaks w hamaku, a przynajmniej tak to sobie wyobraża, jeśli nie miała okazji tego spróbować. A hamak podczas wakacji kojarzy się wyłącznie z totalnym odpoczynkiem, tak oczekiwanym przez cały rok pracy.

Typowy płot sztachetowy

Co rozumiemy pod pojęciem typowy płot sztachetowy Jest to przede wszystkim ogrodzenie, czyli  spełnia funkcje praktyczne, dekoracyjność jest tutaj już na drugim miejscu. Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj ogrodzenia nie jest estetyczny czy dobrze wykonany. Płoty sztachetowe służą do odgradzania większych powierzchni, czyli na przykład możemy nimi ogrodzić całą posesję, niekoniecznie tylko ogród koło domu. Mają prostą konstrukcję, dlatego są stosunkowo niedrogie, tym bardziej więc można nimi wydzielać duże obszary terenu zabudowanego lub częściej niezabudowanego, jak choćby działka rekreacyjna lub budowlana z przeznaczeniem do późniejszej zabudowy. Również na działkach rolnych spotykamy płoty sztachetowe w roli ogrodzenia przestrzeni użytkowej lub nawet nieuprawianej. Są z reguły bardzo prosto wykańczane, chociaż solidne i trwałe, a ich konstrukcja zapewnia bezpieczne użytkowanie i pewność, że doskonale spełnia swoje zadanie odgrodzenia przestrzeni ogrodowej lub innej, zależnie od zapotrzebowania.

poniedziałek, 21 lutego 2011
Mostki drewniane w ogrodzie
Projektowanie ogrodowej architektury to przede wszystkim dobranie odpowiednich roślin oraz ich właściwa uprawa. Ogród jest jednak przeznaczony dla ludzi i ważne jest, aby zapewnić im możliwość wygodnego odpoczynku wśród tej zieleni. Bardzo sympatycznym uzupełnieniem ścieżek w ogrodzie czy parku są mostki drewniane. Drewno, jako materiał konstrukcyjny dla architektury rekreacyjnej jest zwykle najlepszym rozwiązaniem.
piątek, 04 lutego 2011
Projektując ogród - mostki drewniane

Mostek drewniany

Jeśli jest się w posiadaniu ogród dba się o niego niemal tak samo jak o dom. Jego aranżacja, a także projekt, na którym jest oparty może dodać uroku całej posiadłości, lub wręcz na odwrót. Dlatego też, ta część nieruchomości jest bardzo ważna i na jej zorganizowanie należy poświęcić dużo czasu, a także cierpliwości.

Coraz częściej, ogrody ozdabiane są nie tylko bujną i intrygującą roślinnością, ale także takimi elementami jak: fontanny, oczka wodne, mostki ogrodowe, skarpy i wiele innych. Sprawia to, że swoją strukturą, plac może przypominać naturalne środowisko, do którego w dzisiejszych czasach bardzo chętnie się wraca. Swoją „drugą młodość” przeżywają także tak zwane” skalniaki”, które popularne były około dekady temu. Obecnie jednak, najczęściej występują one razem z oczkami wodnymi. Do całości pasują mostki drewniane, które wtapiając się idealnie w charakterystyczny, naturalny klimat ogrodu, tworzą z nim spójną, atrakcyjną całość. Coraz częściej, korzysta się także z usług projektantów ogrodów. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że ich usługi stają się coraz tańsze, ze względu na rosnącą konkurencję na rynku.

To czy ogródek będzie dziki, angielski, czy też stylizowany na konkretny sposób zależy wyłącznie od właściciela, jednak niewątpliwym ułatwieniem jest oczywiście mnogość artykułów, które umożliwiają stworzenie takiego projektu, na jaki tylko ma się ochotę. Efekty, można podziwiać w podmiejskich aglomeracjach, gdzie trendy wykorzystywane są w praktyce i tworzą naprawdę ładny krajobraz. Most na wiki

niedziela, 23 stycznia 2011
Mostek drewniany w ogrodzie

 

Drewniana czy betonowa przeprawa nad wodą jest zwykle przedłużeniem ścieżki. Kiedy się na nią wejdzie, widać ogród z nowej, zupełnie innej perspektywy. Czasem powstaje po to, by skrócić drogę do dalszego fragmentu działki. Przede wszystkim jednak budujemy mostki dlatego, że stanowią bardzo dekoracyjny element ogrodowej architektury - o ile mają właściwe proporcje i estetyczny wygląd.
Podstawowe zasady
Przeprawę przez wodę stawia się najczęściej w najwęższym i najpłytszym miejscu. Ułatwia to po prostu budowę i zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikom ogrodu. Mostek lub kładka nie muszą być szersze niż prowadząca do nich ścieżka. Wystarczy, że mają 70-80 cm, chociaż wygodniejsze są te o szerokości 120 cm (typowy wymiar gotowych mostków). Długość mostka rzadko przekracza 2-3 m, więc nie jest potrzebne podparcie filarem. Na brzegach natomiast konstrukcja musi zawsze opierać się na solidnych fundamentach.
Zamontowanie barierki z pewnością sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, ale decyzja o tym jest sprawą indywidualną. Na pewno warto ją mieć, jeśli mostek: został umieszczony wysoko nad wodą, jest wąski (ma 50-70 cm) lub częściowo zacieniony (wtedy często nawierzchnia jest mokra, a przez to śliska).
Wygodna i zapewniająca bezpieczeństwo barierka powinna mieć 90-100 cm wysokości i być solidnie przymocowana. Do jej wykonania stosuje się drewno, kamień, metal lub grube liny.
Materiały
Drewno. Najlepiej wybrać gatunek drewna, który jest trwały, wytrzymały na obciążenia oraz odporny na działanie wody. Z występujących w Polsce gatunków drzew nadają się do tego: dąb, modrzew, robinia; a z egzotycznych: bangkirai i lapacho.
Bale i deski na mostek czy kładkę muszą być wykonane z drewna sezonowanego i ostruganego. Poza tym warto, by deski przeznaczone na nawierzchnię były ryflowane, czyli miały żłobienia zapobiegające poślizgowi. Pomiędzy deskami powinno się zostawić nieduże odstępy (10-15 mm), które umożliwiają łatwy spływ wody z mostka.
Deski należy mocować nierdzewnymi wkrętami lub śrubami (nigdy gwoździami) o średnicy powyżej 5 mm i długości dostosowanej do grubości łączonych elementów. Wcześniej trzeba ponawiercać dla nich otwory w drewnie.
Beton. Mostki wykonane z betonu zbrojonego stalowymi prętami (żelbetu) mają formę płaskich lub łukowato wygiętych płyt o grubości 8-20 cm. Dla estetyki wykańcza się je naturalnym kamieniem: otoczakami, kostką lub płytami.
Mostek z drewna
Konstrukcja nośna. Najłatwiej i najtaniej jest wykonać przeprawę nad wodą, wykorzystując kilka prostych belek. Jeśli mostek nie będzie szerszy niż 120 cm ani dłuższy niż 300 cm, wystarczą dwie belki o przekroju 9×18 cm lub 10×20 cm. Do nich przymocowuje się deski o grubości 32-55 mm.
Mostki zbudowane na łukowatych belkach bardziej przyciągają wzrok niż te na poziomej konstrukcji. Do ich zbudowania potrzebne są wygięte dźwigary. Wykonuje się je z prostych, krótkich odcinków belek (9×18 cm lub 10×20 cm) albo desek o grubości 32-50 mm, które zestawia się tak, by powstał łuk. Poszczególne elementy skleja się, łączy na wręby lub skręca śrubami.
Fundamenty. Konstrukcja mostka, niezależnie czy z prostych czy łukowatych belek, musi być oparta na betonowych fundamentach. Buduje się je na brzegach, poza uszczelnieniem zbiornika. Wykop pod fundamenty powinien mieć głębokość 60 cm i szerokość 25-30 cm. Po dokładnym zagęszczeniu i wypoziomowaniu podłoża w wykopie, wlewamy beton lub stawiamy słupek z betonowych bloczków połączonych zaprawą. W betonie albo w zaprawie między bloczkami zatapiamy metalową kotwę z obejmą. Po związaniu betonu, w obejmie mocujemy belkę, przykręcając ją długimi śrubami.
Wykończenie. Jeśli chcemy, by wejście na mostek znajdowało się na tym samym poziomie co ścieżka lub trawnik, konieczne jest umieszczenie belek konstrukcyjnych w podłożu. Aby wilgoć z gleby nie wpłynęła niekorzystnie na ich trwałość, nie wolno drewnianych elementów przysypać ziemią. Należy osłonić je folią kubełkową, a następnie wykonać dookoła opaskę ze żwiru.
Mostek z żelbetu
Zaprojektowanie każdego mostka z żelbetu wymaga wykonania obliczeń statycznych przez inżyniera konstruktora. Wskazany jest także nadzór specjalisty podczas prac wykonawczych.
Rozpoczynamy od wykonania wykopu pod fundamenty o głębokości 60 cm i szerokości 25-30 cm. Do wykopu wlewamy beton (B20) i wstawiamy pręty zbrojeniowe. Następnie budujemy szalunek z desek - poziomy lub w kształcie łuku. Siatkę konstrukcyjną z metalowych prętów tworzymy, układając co 10 cm, wzdłuż długiej osi mostka, pręty nośne o średnicy 10 mm (jeśli zastosujemy pręty grubsze - 12 mm, możemy ułożyć je co 12 cm). Pręty rozdzielcze (o średnicy 6 mm) układamy w poprzek mostka, co 20 cm. Przed zalaniem siatki konstrukcyjnej betonem (B20) szalunek polewamy wodą. Zewnętrzną powierzchnię betonowej nawierzchni zacieramy "na ostro" albo pacą z ząbkami. Kiedy beton stężeje (po 2-3 dniach), wykańczamy mostek otoczakami, kostką lub płytami. Kamienie mocujemy, używając zaprawy wodo- i mrozoodpornej. Jeżeli decydujemy się na barierki z drewna, słupki przytwierdzamy do podłoża metalowymi kątownikami. Jeśli słupki mają być metalowe, należy umieścić je w plastikowej rurze zatopionej w betonie.

Drewniana czy betonowa przeprawa nad wodą jest zwykle przedłużeniem ścieżki. Kiedy się na nią wejdzie, widać ogród z nowej, zupełnie innej perspektywy. Czasem powstaje po to, by skrócić drogę do dalszego fragmentu działki. Przede wszystkim jednak budujemy mostki dlatego, że stanowią bardzo dekoracyjny element ogrodowej architektury - o ile mają właściwe proporcje i estetyczny wygląd.

 

Podstawowe zasady

 

Przeprawę przez wodę stawia się najczęściej w najwęższym i najpłytszym miejscu. Ułatwia to po prostu budowę i zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikom ogrodu. Mostek lub kładka nie muszą być szersze niż prowadząca do nich ścieżka. Wystarczy, że mają 70-80 cm, chociaż wygodniejsze są te o szerokości 120 cm (typowy wymiar gotowych mostków). Długość mostka rzadko przekracza 2-3 m, więc nie jest potrzebne podparcie filarem. Na brzegach natomiast konstrukcja musi zawsze opierać się na solidnych fundamentach.

 

Mostek drewniany

Zamontowanie barierki z pewnością sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, ale decyzja o tym jest sprawą indywidualną. Na pewno warto ją mieć, jeśli mostek: został umieszczony wysoko nad wodą, jest wąski (ma 50-70 cm) lub częściowo zacieniony (wtedy często nawierzchnia jest mokra, a przez to śliska).

 

Wygodna i zapewniająca bezpieczeństwo barierka powinna mieć 90-100 cm wysokości i być solidnie przymocowana. Do jej wykonania stosuje się drewno, kamień, metal lub grube liny.

 

Materiały

 

Drewno. Najlepiej wybrać gatunek drewna, który jest trwały, wytrzymały na obciążenia oraz odporny na działanie wody. Z występujących w Polsce gatunków drzew nadają się do tego: dąb, modrzew, robinia; a z egzotycznych: bangkirai i lapacho.

 

Bale i deski na mostek czy kładkę muszą być wykonane z drewna sezonowanego i ostruganego. Poza tym warto, by deski przeznaczone na nawierzchnię były ryflowane, czyli miały żłobienia zapobiegające poślizgowi. Pomiędzy deskami powinno się zostawić nieduże odstępy (10-15 mm), które umożliwiają łatwy spływ wody z mostka.

 

Deski należy mocować nierdzewnymi wkrętami lub śrubami (nigdy gwoździami) o średnicy powyżej 5 mm i długości dostosowanej do grubości łączonych elementów. Wcześniej trzeba ponawiercać dla nich otwory w drewnie.

Mostek ogrodowy

Beton. Mostki wykonane z betonu zbrojonego stalowymi prętami (żelbetu) mają formę płaskich lub łukowato wygiętych płyt o grubości 8-20 cm. Dla estetyki wykańcza się je naturalnym kamieniem: otoczakami, kostką lub płytami.

 

Mostek z drewna

 

Konstrukcja nośna. Najłatwiej i najtaniej jest wykonać przeprawę nad wodą, wykorzystując kilka prostych belek. Jeśli mostek nie będzie szerszy niż 120 cm ani dłuższy niż 300 cm, wystarczą dwie belki o przekroju 9×18 cm lub 10×20 cm. Do nich przymocowuje się deski o grubości 32-55 mm.

 

Mostki zbudowane na łukowatych belkach bardziej przyciągają wzrok niż te na poziomej konstrukcji. Do ich zbudowania potrzebne są wygięte dźwigary. Wykonuje się je z prostych, krótkich odcinków belek (9×18 cm lub 10×20 cm) albo desek o grubości 32-50 mm, które zestawia się tak, by powstał łuk. Poszczególne elementy skleja się, łączy na wręby lub skręca śrubami.

 

Fundamenty. Konstrukcja mostka, niezależnie czy z prostych czy łukowatych belek, musi być oparta na betonowych fundamentach. Buduje się je na brzegach, poza uszczelnieniem zbiornika. Wykop pod fundamenty powinien mieć głębokość 60 cm i szerokość 25-30 cm. Po dokładnym zagęszczeniu i wypoziomowaniu podłoża w wykopie, wlewamy beton lub stawiamy słupek z betonowych bloczków połączonych zaprawą. W betonie albo w zaprawie między bloczkami zatapiamy metalową kotwę z obejmą. Po związaniu betonu, w obejmie mocujemy belkę, przykręcając ją długimi śrubami.

 

Wykończenie. Jeśli chcemy, by wejście na mostek znajdowało się na tym samym poziomie co ścieżka lub trawnik, konieczne jest umieszczenie belek konstrukcyjnych w podłożu. Aby wilgoć z gleby nie wpłynęła niekorzystnie na ich trwałość, nie wolno drewnianych elementów przysypać ziemią. Należy osłonić je folią kubełkową, a następnie wykonać dookoła opaskę ze żwiru.

 

Mostek z żelbetu

 

Zaprojektowanie każdego mostka z żelbetu wymaga wykonania obliczeń statycznych przez inżyniera konstruktora. Wskazany jest także nadzór specjalisty podczas prac wykonawczych.

 

Rozpoczynamy od wykonania wykopu pod fundamenty o głębokości 60 cm i szerokości 25-30 cm. Do wykopu wlewamy beton (B20) i wstawiamy pręty zbrojeniowe. Następnie budujemy szalunek z desek - poziomy lub w kształcie łuku. Siatkę konstrukcyjną z metalowych prętów tworzymy, układając co 10 cm, wzdłuż długiej osi mostka, pręty nośne o średnicy 10 mm (jeśli zastosujemy pręty grubsze - 12 mm, możemy ułożyć je co 12 cm). Pręty rozdzielcze (o średnicy 6 mm) układamy w poprzek mostka, co 20 cm. Przed zalaniem siatki konstrukcyjnej betonem (B20) szalunek polewamy wodą. Zewnętrzną powierzchnię betonowej nawierzchni zacieramy "na ostro" albo pacą z ząbkami. Kiedy beton stężeje (po 2-3 dniach), wykańczamy mostek otoczakami, kostką lub płytami. Kamienie mocujemy, używając zaprawy wodo- i mrozoodpornej. Jeżeli decydujemy się na barierki z drewna, słupki przytwierdzamy do podłoża metalowymi kątownikami. Jeśli słupki mają być metalowe, należy umieścić je w plastikowej rurze zatopionej w betonie.

 

00:00, japangarden1
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 stycznia 2011
Mostki ogrodowy nad stawem

Mostek jest istotnym elementem architektonicznym – jeśli będzie zbyt duży, może zdominować otoczenie i zepsuć kompozycję ogrodu. Zwłaszcza w małym ogrodzie nie zawsze jest miejsce na kolejną budowlę. Lepiej niż mostek będzie się w nim prezentowała niewielka kładka albo przejście zrobione z głazów lubbloków betonowych. Przejście przez wodę nie musi być szerokie, w ogrodzie przy domu wystarczy 80 cm.

Mostek nad stawem

 

W sklepach można znaleźć bogatą ofertę gotowych mostków drewnianych, ale ponieważ ich konstrukcja jest prosta, można zbudować taki mostek samodzielnie. Drewno użyte do budowy mostu lub kładki powinno być odporne na działanie wody.     Najlepsze do tego celu, ale i najdroższe, jest drewno dębowe i modrzewiowe, które w kontakcie z wodą nie ulega degradacji (dla pewności można je pokryć pokostem lnianym). Warto w nie zainwestować, gdyż preparaty chemiczne stosowane do impregnowania innych rodzajów drewna mogą wpływać szkodliwie na rośliny i zwierzęta żyjące w wodzie. Bardzo wytrzymałe jest także drewno egzotyczne (na przykład tekowe). Ze względu na wysoką cenę polecane jest jednak jedynie do budowy balustrad i pokrycia mostka.

Mostek ogrodowy
W celu upiększenia naszych ogrodów sięgamy po przepiękne, oryginalne i często egzotyczne rośliny. Jednak nie tylko kwiatami możemy sprawić, by nasza działka stała się atrakcyjniejsza. Zadbać trzeba również o infrastrukturę oraz zabudowanie naszego ogrodu, w skład których wchodzą między innymi altany, pergole, płotki wraz z furtkami, ścieżki itd. Jedną z ciekawszych konstrukcji są mostki ogrodowe, które jak się okazuje, nie muszą zawsze towarzyszyć oczkom wodnym, czy strumykom.